Relacja z montażu instalacji fotowoltaicznej PVCWU-8, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w zbiorniku.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Solar Profit Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Solar Profit Sp. z o.o.

Relacja z montażu instalacji fotowoltaicznej PVCWU-8, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w zbiorniku.

2016-06-29

Przedstawiamy krótką fotorelację z montażu systemu fotowoltaicznego. Montaż zakończył się 7 czerwca br.

Instalacja składa się z: 8 modułów fotowoltaicznych Selfa SV60P.4-260, okablowania solarnego, systemu montażowego opartego na listwach aluminiowych na dachówkę zakładkową, inteligentnego sterownika grzałek ISG-2.

Zdjęcie nr 1

System jest autonomiczny to znaczy nie jest podłączony do sieci energetycznej. Standardowo, podłączając domową instalację fotowoltaiczną, zostajemy przyłączeni do sieci poprzez licznik dwukierunkowy, który zlicza energię pobraną i wysłaną. Dzieje się tak, gdy będziemy produkować energię elektryczną z przeznaczeniem na zużycie jej na potrzeby wszystkich odbiorników w gospodarstwie. W tym przypadku klient zdecydował się na system, który będzie służył wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej w zbiorniku.

Zdjęcie nr 2

Schemat takiej instalacji to: moduły zainstalowane na dachu, w tym wypadku 8 sztuk o mocy 260 Wp, w sumie 2,08 kWp. Jest to ilość przeliczona pod 200-litrowy zbiornik, a takim dysponuje klient. Moduły zainstalowane zostały na dachu do listew aluminiowych wcześniej przymocowanych uchwytami do krokwi budynku, zostały też połączone szeregowo (na końcu obiegu pozostały dwa przewody solarne "+" i "-", które wyprowadzone zostały pod dachówką). Okablowanie to zostało przeprowadzone do piwnicy, gdzie znajduje się zbiornik.

Zdjęcie nr 3

Wyprowadzone przewody zakończone specjalnymi wtyczkami (konektorami) zostały wpięte do Inteligentnego Sterownika Grzałek ISG-2, który steruje prądem stałym DC wyprodukowanym przez moduły. To dzięki temu sterownikowi klient może ustalać m.in., do jakiej temperatury ma nagrzewać się woda w zbiorniku.

Zdjęcie nr 4

Następnie okablowanie poprowadzone jest właśnie ze sterownika do grzałki, która jest osadzona w zbiorniku. Wykorzystane zostało do tego dodatkowe wejście w zbiorniku na standardową grzałkę 6/4, która również jest częścią oferowanego zestawu.

Zdjęcie nr 5

Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może zrezygnować z codziennego podgrzewania wody piecem węglowym, jak czynił to dotychczas. System fotowoltaiczny będzie od teraz wykonywał tę pracę za niego, dzięki energii słonecznej przetworzonej na prąd elektryczny.


Opracował:
Marcin Muszyński
Kierownik projektu Solar Profit Sp. z o.o.